Answer:
Income Earned for platters=$32,800
Option B is Correct ($32,800)
Step-by-step explanation:
First we will calculate the cost Allocated to both cups and platter:
Allocation rate=

Allocation rate=

Allocation rate=$16.8
Amount Allocated for Platters= Units of platter* Allocation rate
Amount Allocated for Platters= 4000*$16.8
Amount Allocated for Platters= $67,200.
Calculating Income for platters:
Sales of platters=$100,000
Remixing Cost for platters= $0
Income Earned for platters=Sales of platters-Amount Allocated for Platters-Remixing Cost for platters
Income Earned for platters=$100,000-$67,200-$0
Income Earned for platters=$32,800
Option B is Correct ($32,800)