214k views
4 votes
A block of mass 22 kg is sliding along the ice at constant speed 5.0 m/s. Just ahead of it is a block of mass 29 kg sliding in the

same direction at constant speed 4.6 m/s. When the two blocks collide, the 29-kg block travels at a new speed of 7.2 m/s. What is
the new speed of the 22-kg block?

1 Answer

6 votes

The new speed of 22 kg block is 1.57 m/s

Step-by-step explanation:

Given-

Mass,
m_(1)= 22 kg

speed,
v_(1) = 5 m/s


m_(2) = 29 kg


v_{2i = 4.6 m/s

New speed of
m_(2),
v_(2f) = 7.2 m/s

New speed of
m_(1),
v_(1f) = ?

This is the case of elastic collision.

So,


M_(1) X
V_(1i)+
M_(2) X
V_(2i) =
M_(1) X
V_(1f) +
M_(2) X
V_(2f)

22 X 5 + 29 X 4.6 = 22 X
V_(1f) + 29 X 7.2

22
V_(1f) + 208.8 = 243.4

22
V_(1f)= 34.6


V_(1f)= 1.57 m/s

Therefore, the new speed of 22 kg block is 1.57 m/s

User Chirag K
by
6.8k points