29.9k views
5 votes
Jonathan is considering opening a shop for online baseball memorabilia. He has two options. He can build the web site himself and only pay for hosting. This would cost him $2,000/year. The average item for sale is $4. Average costs associated with each sale are $3. His second option is to use an existing e-commerce service. This incurs an additional monthly cost of $15/month. The site takes a cut of his sales, so he is planning on increasing his prices by $0.5/item. The remaining costs stay the same.

a. What is the annual fixed cost for the e-commerce site option?
b. What is the unit price for the e-commerce option?
C. What is the variable cost for the self-developed site option?
d. If Jonathan sells 200 items, which option does he prefer?
e. If Jonathan sells 700 items, which option does he prefer?

User FireShock
by
7.5k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Part (a) Annual fixed cost for the e-commerce site option

$15×12 = $180

Part (b) The unit price for the e-commerce option

$4.50+$0.50= $4.50

Part (c) Variable cost for the self-developed site option

The only variable cost is cost of sale = $3.00

Part (d) If Jonathan sells 200 items

Prefers E- Commerce Option which is more profitable

Part (d) If Jonathan sells 700 items

Prefers E- Commerce Option which is more profitable

Step-by-step explanation:

Part (d) If Jonathan sells 200 items

Self Developed Site E- Commerce Option

Sales 800 900

Less VC 600 600

Contribution 200 300

Less FC 2000 180

Income (800) 120

Therefore E- Commerce Option is more profitable

Part (d) If Jonathan sells 200 items

Self Developed Site E- Commerce Option

Sales 2800 3150

Less VC 2100 2100

Contribution 700 1500

Less FC 2000 180

Income (1300) 1320

Therefore E - Commerce Option is more profitable

User Chlunde
by
7.8k points
3 votes

Answer:

(a) Fixed cost = $2000 + $180 (15*12) = 2180

(b) Unit price = $4 + $0.5 (price increase) = $4.5

(c) Unit variable cost = $3

(d) First option

(e) Second option

Step-by-step explanation:

For (d) we have, first option gives (1800) as 200*(4-3) -2000= -1800 and second option give (1880) as 200*(4.5-3) – 2180.

So, he’d prefer first option because of less loss associated with it.

For (e) we have, first option gives (1300) as 700(4-3) -2000 = -1300 and second option gives (1130) because 700(4.5-3) – 2180 = -1130.

So, he would prefer second option because of less loss associated.

User Pammy
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.