Answer:
(a). The maximum stretch during the motion is 20.7 cm
(b). The maximum speed during the motion is 3.84 m/s.
(c). The energy is 0.060 Watt.
Step-by-step explanation:
Given that,
Spring stiffness = 205 N/m
Mass = 0.6 kg
Compression of spring = 13 cm
Initial speed = 3 m/s
(a). We need to calculate the maximum stretch during the motion
Using conservation of energy


Put the value into the formula



(b). Maximum speed comes when stretch is zero.
We need to calculate the maximum speed during the motion
Using conservation of energy


Put the value into the formula



(c). Now suppose that there is energy dissipation of 0.02 J per cycle of the spring-mass system
We need to calculate the time period
Using formula of time period

Put the value into the formula


We need to calculate the energy
Using formula of energy

Put the value into the formula


Hence, (a). The maximum stretch during the motion is 20.7 cm
(b). The maximum speed during the motion is 3.84 m/s.
(c). The energy is 0.060 Watt.