22.2k views
5 votes
1) A force of 20 Newton acts on a bar having a cross sectional area of 0.8m^2 and length 10cm.calculate the stress developed in the bar​

1 Answer

7 votes

Answer:25N/M^2

Step-by-step explanation:

Force=20N Area=0.8M^2

Stress=force/area

Stress=20/0.8

Stress=25N/M^2

User VelNaga
by
7.5k points