110k views
5 votes
A student prepared an equilibrium solution by mixing the following solutions:A.2.00 mL of 0.00250 M Fe(NO3)3B.5.00 mL of 0.00250 M KSCNC.3.00 mL of 0.050 M HNO3Calculate the initial concentrations of all ions, after mixing, prior to the reaction occurring. The equilibrium concentration of Fe(NCS)2+ was determined using a spectrophotometer to be 3.6 x 10-5 M. Calculate the concentrations of all ions at equilibrium. Calculate the value for the equilibrium constant, K.

1 Answer

4 votes

Step-by-step explanation:


Molarity=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution Liter}}

A. 2.00 mL of 0.00250 M
Fe(NO_3)_3

Moles of ferric nitrate = n

Volume of ferric nitrate = 2.00 ml = 0.002 L ( 1 mL=0.001 L)

Molarity of ferric nitrate = 0.00250 M


n=0.00250 M* 0.002 L=0.000005 mol

B. 5.00 mL of 0.00250 M
KSCN

Moles of KSCN = n'

Volume of KSCN = 5.00 ml = 0.005 L ( 1 mL=0.001 L)

Molarity of KSCN = 0.00250 M


n'=0.00250 M* 0.005 L=0.0000125 mol

C. 3.00 mL of 0.050 M
HNO_3

Moles of nitric acid = n''

Volume of nitric acid = 3.00 ml = 0.003 L ( 1 mL=0.001 L)

Molarity of nitric acid = 0.050 M


n=0.050 M* 0.003 L=0.00015 mol

After mixing A, B and C together and their respective initial concentration before reaction.

After mixing A, B and C together the volume of the solution becomes = V

V = 0.002 L=0.005 L+0.003 L= 0.010 L

Concentration of ferric nitrate :


[Fe(NO_3)_3]=(0.000005 mol)/(0.010 L)=0.0005 M

Concentration of ferric ions :


[Fe^(3+)]=1* [Fe(NO_3)_3]=0.0005 M

Concentration of nitrate ions from ferric nitrate:


[NO_3^(-)]=3* [Fe(NO_3)_3]=0.0015 M

Concentration of KSCN :


[KSCN]=(0.0000125 mol)/(0.010 L)=0.00125 M

Concentration of
SCN^- ions:


[SCN^-]=1* [KSCN]=0.00125 M

Concentration of potassium ions:


[K^+]=1* [KSCN]=0.00125 M

Concentration of nitric acid :


[HNO_3]=(0.00015 mol)/(0.010 L)=0.015 M

Concentration of hydrogen ion :


[H^+]=1* [HNO_3]=0.015 M

Concentration of nitrate ions from nitric acid :


[NO_3^(-)]=1* [HNO_3]=0.0015 M

Concentration of nitrate ion in mixture = 0.0015 M + 0.0015 M = 0.0030 M


Fe^(3+)+SCN^-\rightleftharpoons Fe(NCS)^(2+)

given concentration of
Fe(NCS)^(2+) at equilbrium =
3.6* 10^(-5) M = 0.000036 M

initially :

0.0005 M 0.00125 M 0

At equilibrium

(0.0005-0.000036) M (0.00125-0.000036) M 0.000036 M

0.000464 M 0.001214 M 0.000036 M

The expression of an equilibrium constant will be given as;


K_c=([Fe(NCS)^(2+)])/([Fe^(3+)][SCN^(-)])


=(0.000036 M)/(0.000464 M* 0.001214 M)=63.91

The value for the equilibrium constant is 63.91.

User Kausha Mehta
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.