Answer:
200 rooms are available to sell.
Explanation:
Given,
Total number of rooms for Monday night = 500,
Occupancy percentage for Monday night = 60%,
Thus, the remaining rooms available for Monday Night
= (100-60)% of total rooms
= 40% of 500


= 200
Therefore, there are 200 rooms available to sell for Monday night.