162k views
2 votes
Please help and explain
ANSWER ASAP!!!!

Please help and explain ANSWER ASAP!!!!-example-1
User Soviero
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

The fish is 2.25 ft above the water surface.

Explanation:

  • Step 1: Given expression for height of the fish above the water surface, y = -16x² + 12x where x is time in seconds. Find height after 0.375 seconds

⇒ y = -16(0.375)² + 12 × 0.375 = -2.25 + 4.5 = 2.25 ft

User Kevin Gosse
by
7.4k points