menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The cost of a set of four tires is $192 what is the unit rate for the cost of one tire
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The cost of a set of four tires is $192 what is the unit rate for the cost of one tire
asked
Apr 20, 2021
184k
views
4
votes
The cost of a set of four tires is $192 what is the unit rate for the cost of one tire
Mathematics
middle-school
Debiasej
asked
by
Debiasej
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
I believe the unit rate is 48 dollars per tire.
THBBFT
answered
Apr 24, 2021
by
THBBFT
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 10, 2017
185k
views
The cost of a set of 4 tires is $192. What is the unit rate for the cost of 1 tire? please give me an explained answer if you can.
Ray Vernagus
asked
Nov 10, 2017
by
Ray Vernagus
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
185k
views
asked
Sep 16, 2021
216k
views
The cost of a set of 4 tires is $192. What is the cost per tire?
Jnic
asked
Sep 16, 2021
by
Jnic
8.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
216k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org