Answer:
Q = -52.56 nC
Step-by-step explanation:
The electric field outside a spherical shell is given by

where:
Q is the net charge
r is the radius of the spherical shell and E is the electric field magnitude.
Given:
r = 0.725 m
since the field points radially toward the center of the sphere, E = -899 N/C.
k is a constant with a value = 8.99 x 109 Nm²/C².
∴


Q = -52.56 nC