Answer: 4. direct labour costs for the second quarter will be $192000
Step-by-step explanation:
Finished Goods opening balance (quarter 2) = 4000
Projected sales = 40000
total units = 4000 + 40000 = 44000
direct labour produces 2 units per hour and an hour cost $8
direct labour cost = 44000/2 = 22000 hours = 22000 x 8 =176000
direct labour costs for quarter 2 = $ 176000. NOT $192000