A restaurant
charges $3.50 for a slice of pie that is one
sixth of a pie and $3.00 for a slice that is
one eighth of a pie. One day they baked
5 pies, all the same size. If they sell all the
slices, would they make more money by
slicing each pie into sixths or eighths? How
much more? Explain.