Answer:
B. $ 75000
Step-by-step explanation:
Given that
Gross sales and services = 100000
Discounts = 20000
Estimated additional discounts from this year sales = 5000
Recall that
Net revenue = Gross Revenue/Sales - (Sales returns, discounts and allowances)
Therefore,
Net revenue = 100000 - 20000 - 5000
= 75000
Thus,
Net revenue for current year = $75, 000.