Answer:
Explanation:
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes. This means that the unit price for each potato would be
2.52/4.5 = 0.55556
Approximately $0.6 per pound.
The shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. This means that the unit price for each broccoli would be
7.75/2.5 = $3.1 per pound.
The shopper paid $2.45 for 2.5 pounds of pears. This means that the unit price for each pear would be
2.45/2.5 = $0.98 per pound