64.9k views
1 vote
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes,$7.75 for 2.5 pounds of broccoli,and $2.45 for 2.5 pounds of pears.What is the unit price of each item she bought

User Hndcrftd
by
4.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes. This means that the unit price for each potato would be

2.52/4.5 = 0.55556

Approximately $0.6 per pound.

The shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. This means that the unit price for each broccoli would be

7.75/2.5 = $3.1 per pound.

The shopper paid $2.45 for 2.5 pounds of pears. This means that the unit price for each pear would be

2.45/2.5 = $0.98 per pound

User Harinder
by
5.2k points