Answer:
Step-by-step explanation:
Price Per Unit for FE = Selling price - Variable price = 260-186 = $74
Price Per Unit for MB = 365.80-269.88 = $95.92
Price Per Unit for WP = 181.40-127.44 = $53.96
Price per Minute for FE = 74/5.20 = $14.23
Price Per Minute for MB = 95.92/7 = $13.70
Price Per Minute for WP = 53.96/4 = $13.49
The least profitable unit per minute is WP ($13.49 per minute) or $53.96 per unit. So the answer is C