35.6k views
0 votes
18)

A cone with a height of 9 cm has a volume of 48π cm3. What is the radius of the cone? (The volume of a cone is given by the formula V = 1/3πr2h.)
A) 2 cm
B) 3 cm
C) 4 cm
D) 6 cm

User Wboy
by
6.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

C) 4 cm

Explanation:

we know that

The volume of the cone is given by the formula


V=(1)/(3)\pi r^(2) h

we have


V=48\pi\ cm^3


h=9\ cm

substitute the given values


48\pi=(1)/(3)\pi r^(2) (9)

simplify


48=3r^2\\r^2=16\\r=4\ cm

User AdrianEddy
by
7.1k points