Answer:
The correct answer is $5.83.
Step-by-step explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Cost for 1st unit (C1) = $10
Learning rate (LR) = 0.9
So, we can find the unit cost for 35th unit by using logarithmic approach as follows:
=
![C_(1) N^(b)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/business/college/15dj70600xsolzbtm8kqwuh7f3pmrly4uk.png)
Where,
= C is for cost and N is for number of unit
= Cost of 1st unit
= N is for number of unit and b is for slope of learning curve.
So, b = (Log of the learning rate) / (Log 2)
So, by putting the value, we get
= $10 ×
![35^{(Log 0.9)/(log 2) }](https://img.qammunity.org/2021/formulas/business/college/ru8ujei02m77dtcs73w6wbn9zjzz1xyoqv.png)
= $10 × 0.583
= $5.83
Hence, the unit cost for the 35th unit will be $5.83.