Answer:
(a) The elevator has an acceleration of 2.14 m/s² and direction is downward
(b) The acceleration is a=2.14 m/s²
Step-by-step explanation:
Let +y be upward direction
For Part (a)
The mass of student (whose weight is 550N) is:
ms=w/g
ms=550/9.8=56.1 kg
Apply ∑Fy=ma

Solve for acceleration a

The elevator has an acceleration of 2.14 m/s² and direction is downward
Part(b)
For the acceleration is the scale reads 670 N
For n=670N
So
