Answer:
Step-by-step explanation:
speed of the charged particle, v = 7.25 x 10^6 m/s
magnetic field of earth, B = 1.37 x 10^-7 T
mass of electron, me = 9.1 x 10^-31 kg
mass of proton, mp = 1.67 x 10^-27 kg
charge on electron or proton, q = 1.6 x 10^-19 C
The magnetic force is balanced by the centripetal force.


where, r is the radius of the circular path
(a)
For the electron

r = 30.1 m
(b)
for proton

r = 5.52 x 10^5 m