6.2k views
4 votes
If 13.2 kg of Al 2 O 3 ( s ) , 50.4 kg of NaOH ( l ) , and 50.4 kg of HF ( g ) react completely, how many kilograms of cryolite will be produced? mass of cryolite produced: kg Na 3 AlF 6

1 Answer

3 votes

Answer : The mass of cryolite produced will be, 54.38 kg

Solution : Given,

Mass of
Al_2O_3 = 13.2 kg = 13200 g

Mass of
NaOH = 50.4 kg = 50400 g

Mass of
HF = 50.4 kg = 50400 g

Molar mass of
Al_2O_3 = 101.9 g/mole

Molar mass of
NaOH = 40 g/mole

Molar mass of
HF = 20 g/mole

Molar mass of
Na_3AlF_6 = 209.9 g/mole

First we have to calculate the moles of
Al_2O_3,NaOH and
HF.


\text{ Moles of }Al_2O_3=\frac{\text{ Mass of }Al_2O_3}{\text{ Molar mass of }Al_2O_3}=(13200g)/(101.9g/mole)=129.54moles


\text{ Moles of }NaOH=\frac{\text{ Mass of }NaOH}{\text{ Molar mass of }NaOH}=(50400g)/(40g/mole)=1260moles


\text{ Moles of }HF=\frac{\text{ Mass of }HF}{\text{ Molar mass of }HF}=(50400g)/(20g/mole)=2520moles

Now we have to calculate the limiting and excess reagent.

The balanced chemical reaction is,


Al_2O_3+6NaOH+12HF\rightarrow 2Na_3AlF_6+9H_2O

From the balanced reaction we conclude that

The mole ratio of
Al_2O_3,NaOH and
HF is, 1 : 6 : 12

And, the ratio of given moles of
Al_2O_3,NaOH and
HF is, 129.54 : 1260 : 2520

From this we conclude that,
NaOH,HF is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and
Al_2O_3 is a limiting reagent and it limits the formation of product.

Now we have to calculate the moles of
Na_3AlF_6

From the reaction, we conclude that

As, 1 mole of
Al_2O_3 react to give 2 mole of
Na_3AlF_6

So, 129.54 moles of
Al_2O_3 react to give
129.54* 2=259.08 moles of
Na_3AlF_6

Now we have to calculate the mass of
Na_3AlF_6


\text{ Mass of }Na_3AlF_6=\text{ Moles of }Na_3AlF_6* \text{ Molar mass of }Na_3AlF_6


\text{ Mass of }Na_3AlF_6=(259.08moles)* (209.9g/mole)=54380.892g=54.38kg

Thus, the mass of cryolite produced will be, 54.38 kg

User Kperryua
by
6.4k points