5.8k views
3 votes
Assume Jones Manufacturing begins January with 10 units of inventory that cost $10 each. During January, the following purchases and goods sold were: Jan 5 Purchased 8 units at $11 7 Sold 11 units 15 Purchased 6 units at $12 30 Sold 15 units Using the LIFO inventory costing method and the perpetual system, how much is Costs of Goods Sold for the sale of January 7?

User Xcodr
by
4.9k points

2 Answers

1 vote

The correct answer is 111 :)

User Bruno Koga
by
4.2k points
2 votes

Answer:

$118

Step-by-step explanation:

The computation of the cost of goods sold using the LIFO inventory costing method and the perpetual system is

Since 11 units are sold

So 8 units are taken at $11 from January 7

And, the remaining 3 units are taken from beginning inventory at $10

In mathematically,

= 8 units × $11 + 3 units × $10

= $88 + $30

= $118

User Lesmian
by
4.4k points