176k views
3 votes
You have a 100.0-mL graduated cylinder containing 50.0 mL of water. You carefully place a 180-g piece of brass (density = 8.56 g/mL) into the water. What is the final volume reading in the graduated cylinder?

1 Answer

3 votes

Answer:

Therefore the final volume reading in the graduated cylinder is 71.028 mL.

Step-by-step explanation:

Density: Density is determined by dividing the mass of the material with the volume of the material.


Density=(mass)/(volume)

The S.I unit of mass is Kg

The C.G.S unit of mass is gram

The S.I unit of volume is

The C.G.S unit of volume is cm³

Therefore S.I unit of density is = Kg/m³

and C.G.S unit is g/cm³.

given that the mass of brass = 180 g

And the density of brass = 8.56g/mL

We know that,


Density=(mass)/(volume)


\Rightarrow volume=(mass)/(density)


\Rightarrow volume = (180 g)/(8.56g/mL)


\Rightarrow volume = 21.028 mL

The graduated cylinder is containing 50.0 mL of water.

After the placing the brass into the Cylinder, then the volume become

=(volume of water+ volume of brass)

=(50.0+21.028)mL

=71.028 mL

Therefore the final volume reading in the graduated cylinder is 71.028 mL.

User Sallyhornet
by
6.1k points