Answer:
The average force is 28797.95 N.
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of bullet = 7.80 g
Speed = 570 m/s
Distance = 4.40 cm
Suppose Use work and energy considerations to find the average force that stops the bullet.
We need to calculate the average force
Using work energy theorem


Put the value into the formula



Hence, The average force is 28797.95 N.