Answer:
1770
Explanation:
We need to estimate number of households to be sampled to construct a 99% confidence interval.
Number of households to be sampled=n=?


The proportion can be estimated as
p=x/n.
We know that 24 out of 40 households owns their home.
so, x=24 and n=40.
p=24/40
p=0.6
q=1-p=1-0.6=0.4
pq=0.6*0.4=0.24
E=0.03



n=1769.56.
n=1770.
Thus, the number of households that need to be sampled are 1770.