185k views
0 votes
A signal expected to be of the form F(t)=10sin15.7t is to be measured with a first-order instrument having a time constant of 50 ms. Find: Write the expected indicated steady response output signal. Is this instrument a good choice for this measurement? What is the expected time lag between input and output signal? Plot the output amplitude spectrum. Use y(0)=0 and K =1V/V.

1 Answer

0 votes

Answer:

The answer is attached below

Step-by-step explanation:

A signal expected to be of the form F(t)=10sin15.7t is to be measured with a first-example-1
A signal expected to be of the form F(t)=10sin15.7t is to be measured with a first-example-2
A signal expected to be of the form F(t)=10sin15.7t is to be measured with a first-example-3
User David Sauter
by
7.3k points