Answer : The activation energy for the reaction is, 119.7 J
Explanation :
According to the Arrhenius equation,

or,
![\log ((K_2)/(K_1))=(Ea)/(2.303* R)[(1)/(T_1)-(1)/(T_2)]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/high-school/x29hmr496eckje089dimzyhsspavwcfh8n.png)
where,
= rate constant at 271 K
= rate constant at 281 K =

= activation energy for the reaction = ?
R = gas constant = 8.314 J/mole.K
= initial temperature = 271 K
= final temperature = 281 K
Now put all the given values in this formula, we get:
![\log ((2K_1)/(K_1))=(Ea)/(2.303* 8.314J/mole.K)[(1)/(271K)-(1)/(281K)]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/high-school/qx2wtp3m230szti7shgeq8jyk5ddqluwzu.png)

Therefore, the activation energy for the reaction is, 119.7 J