17.8k views
0 votes
A couple sold their house for $135,000.they paid the the realtor $8100,and other expenses of the sale came to $800. If they owed the bank $87,000 for mortgage, what we're their net proceeds from the sale?

1 Answer

4 votes
Answer = 135,000-8100=126,900-800=126,100(Net sale)-87000=86,200(equity). Answer=86,200$
User Senthil Mg
by
6.4k points