Answer:
The middle 91% of all heights fall between 64.7 inches and 73.9 inches.
Explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

Between what two values does the middle 91% of all heights fall?
From X when Z has a pvalue of 0.5 - 0.91/2 = 0.045 to X when Z has a pvalue of 0.5 + 0.91/2 = 0.955.
Lower bound
X when Z has a pvalue of 0.045. So X when Z = -1.695.




Upper bound
X when Z has a pvalue of 0.955. So X when Z = 1.695.




The middle 91% of all heights fall between 64.7 inches and 73.9 inches.