Answer:
The answer to your question is 757.4 W
Step-by-step explanation:
Data
mass = 75 kg
time = 6.8 s
height = 7 m
Power = ?
Formula
Power = Work/time
Process
1.- Calculate the work
Work = Force x distance
Force = 75 x 9.81
Force = 735.8 N
Work = 735.8 x 7
Work = 5150.25 J
2.- Calculate the power
Power = 5150.25 / 6.8
Power = 757.4 W