75.7k views
3 votes
Suppose Ivy invests $5,000 in her jewelry stand at the local shopping mall and her investment earns her $550. What is Ivy's return on investment?

User Gaucho
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

11%

Step-by-step explanation:

The returns on an investment can be calculated as:


r=(I)/(P)\cdot 100

where:

r is the return

I is the interest earned in the investment

P is the principal (the amount of money invested)

In this problem for Ivy, we have:

P = $5,000 (amount invested by Ivy)

I = $550 (interest earned by Ivy)

Therefore, the return on the investment is:


r=(550)/(5000)\cdot 100 = 0.11\cdot 100 = 11\%

User Getsy
by
7.3k points