Answer : The atomic mass of the element is, 58.70 amu
Explanation :
Average atomic mass of an element is defined as the sum of masses of each isotope each multiplied by their natural fractional abundance.
Formula used to calculate average atomic mass follows:

As we are given that,
- Mass of isotope A = 57.93 amu
Percentage abundance of isotope A = 67.76 %
Fractional abundance of isotope A = 0.6776
- Mass of isotope B = 59.93 amu
Percentage abundance of isotope B = 26.16 %
Fractional abundance of isotope B = 0.2616
- Mass of isotope C = 60.93 amu
Percentage abundance of isotope C = 1.25 %
Fractional abundance of isotope C = 0.0125
- Mass of isotope D = 61.93 amu
Percentage abundance of isotope D = 3.66 %
Fractional abundance of isotope D = 0.0366
- Mass of isotope E = 63.93 amu
Percentage abundance of isotope E = 1.16 %
Fractional abundance of isotope E = 0.0116
Now put all the given values in above formula, we get:
![\text{Average atomic mass}=[(57.93* 0.6776)+(59.93* 0.2616)+(60.93* 0.0125)+(61.93* 0.0366)+(63.93* 0.0116)]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/high-school/sczv6p4hlsnfwffuvtl069eyn2euby9rya.png)

Therefore, the atomic mass of the element is, 58.70 amu