192k views
2 votes
Oriole Company's Assembly Department has materials cost at $3 per unit and conversion cost at $7 per unit. There are 30300 units in ending work in process, all of which are 70% complete as to conversion costs. All materials are added at the beginning of the process. How much are total costs to be assigned to ending inventory?

User DexJ
by
6.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$239,370

Step-by-step explanation:

The computation of the total cost assigned to the ending inventory is shown below:

= Material cost per unit × number of units in ending work in process + Conversion cost per unit × number of units in ending work in process× completion percentage

= $3 × 30,300 units + $7 × 30,300 units × 70%

= $90,900 + $148,470

= $239,370

User Okdewit
by
7.1k points