Answer:
Work done by battery will be equal to 10.238 J
Step-by-step explanation:
We have given ideal an ideal battery with ideal voltage V = 24 volt
Constant current

Resistance will be equal to

Time is given t = 3 minutes = 3×60 = 180 sec
We have to find work done by battery
Work done is equal to

So work done by battery will be equal to 10.238 J