Answer:
Mean = 21.3
Standard Deviation = 2.48
Explanation:
We are given the following in the question:
p = 71% = 0.71
Sample size, n = 30
We have to find the mean and the standard deviation of those that wear glasses.

Thus, the mean of those who wear glasses is 21.3

Thus, the standard deviation of those who wear glasses is 2.48