5.7k views
9 votes
5 tons of mulch cost $37,800.00. What is the price per pound?

User RupertP
by
7.7k points

2 Answers

6 votes
378000/5= 7560 each pound of mulch cost $7560
User DavisDude
by
9.4k points
5 votes

Answer:

$3.78 per pound

Explanation:

5 tons = 10,000 lbs

37,800/10,000 = 3.78

User Bogdan Popa
by
9.5k points

Related questions

1 answer
1 vote
229k views
1 answer
4 votes
176k views