5.7k views
9 votes
5 tons of mulch cost $37,800.00. What is the price per pound?

User RupertP
by
4.0k points

2 Answers

6 votes
378000/5= 7560 each pound of mulch cost $7560
User DavisDude
by
5.7k points
5 votes

Answer:

$3.78 per pound

Explanation:

5 tons = 10,000 lbs

37,800/10,000 = 3.78

User Bogdan Popa
by
5.6k points