37.2k views
23 votes
Bananas cost $0.48 per pound. If you spent $1.84, how many pounds of bananas did you
purchase?

1 Answer

7 votes

Answer:

3 pounds of bananas

Explanation:

1.84 รท 0.48 = 3.8333etc

since you can't buy 4 pounds with the money you have its 3 pounds of bananas

User Celeste Capece
by
6.5k points