19.9k views
2 votes
uniform electric field exists between two parallel plates separated by 2.0 cm. The intensity of the field is 15 kN/C. What is the potential difference between the plates?

1 Answer

2 votes

Answer:

potential difference V= 300 volts

Step-by-step explanation:

Given:

d= 2.0 cm = 0.02m

E = 15 kN/C = 15 × 10³ N/C

For a uniform field between two plates, the Electric Filed Intensity (E) is proportional to the potential difference (V) and inversely proportional to distance between the plates.

E= V/d

⇒ V= E×d = 15 × 10³ N/C × 0.02 m = 300 volts (∴1 Nm/C = 1 J/C= 1 volts)

User VSDekar
by
7.3k points