172k views
5 votes
For a sales​ promotion, the manufacturer places winning symbols under the caps of 27 % of all its soda bottles. If you buy a​ six-pack of​ soda, what is the probability that you win​ something?

User Landon
by
7.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

0.849

Explanation:

P(winning something)

= 1 - P(winning nothing)

= 1 - (1-0.27)⁶

= 1 - 0.73⁶

= 0.8486657737

User Mafujul
by
7.1k points
1 vote

Answer:

84.87% probability that you win​ something

Explanation:

For each bottle of soda, there are only two possible outcomes. Either there is a winning symbol, or there is not. For each bottle, the probability of having a winning symbol is independent from other bottles. So we use the binomial probability distribution to solve this problem.

Binomial probability distribution

The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.


P(X = x) = C_(n,x).p^(x).(1-p)^(n-x)

In which
C_(n,x) is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.


C_(n,x) = (n!)/(x!(n-x)!)

And p is the probability of X happening.

In this problem we have that:


n = 6, p = 0.27

If you buy a​ six-pack of​ soda, what is the probability that you win​ something?

You will will something if at least one of the bottles has a prize.

We know that either no bottles have a prize, or at least one does. So


P(X = 0) + P(X \geq 1) = 1

We want
P(X \geq 1). So


P(X \geq 1) = 1 - P(X = 0)

In which


P(X = x) = C_(n,x).p^(x).(1-p)^(n-x)


P(X = 0) = C_(6,0).(0.27)^(0).(0.73)^(6) = 0.1513


P(X \geq 1) = 1 - P(X = 0) = 1 - 0.1513 = 0.8487

84.87% probability that you win​ something

User Deplake
by
7.4k points