Answer:
You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B
Explanation:
Find the rate of both sodas.
Soda A.
1.49 / 28 = $0.0532 per oz.
Soda B.
0.95 / 21 = $0.0452 per oz.
5.1m questions
6.7m answers