209k views
0 votes
Soda A cost $1.49 per 28 oz. bottle vs. $0.95 per 21 oz.

bottle for Soda B. How much more money will you be spending for Soda A then Soda B.

User Jody
by
4.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B

Explanation:

Find the rate of both sodas.

Soda A.

1.49 / 28 = $0.0532 per oz.

Soda B.

0.95 / 21 = $0.0452 per oz.

User Rajan P
by
4.7k points