221k views
4 votes
For a moving object, the force acting on the object varies directly with the object's acceleration. When a force of acts on a certain object, the acceleration of the object is . If the acceleration of the object becomes , what is the force?

1 Answer

5 votes

Answer:

15 N

Explanation:

The relationship between force, mass and acceleration of an object is given by Newton's second law of motion:


F=ma

where:

F is the force

m is the mass

a is the acceleration

For the object in this problem, at the beginning we have

F = 18 N


a=6 m/s^2

So, the mass of the object is


m=(F)/(a)=(18)/(6)=3 kg

Later, we are told that the acceleration of the object becomes


a=5 m/s^2

And the mass of the object is still the same, therefore the new force exerted on the object is:


F=ma=(3)(5)=15 N

User Xanagandr
by
7.2k points