224k views
2 votes
A ball is launched into the air from a platform 14 feet off the ground with an initial velocity,v0, of 64 feet per second.The height H(t) of the ball at any time, t can be modeled by the formulae H(t)=-16t^2+v0t+h0 When will the ball hit the ground rounded to the nearest hundredth?At what time will the ball have a height of 62 feet during the descent?

User Lusi
by
6.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a) After 4.21 seconds

b) t=1 or t=2 seconds

Explanation:

The height of the ball at anytime t, is modeled by:


H(t)=-16t^2+v_0t+h_0 , where
v_0=64 feet per second and
h_0=14 feet.

We substitute the initial velocity and the initial height to obtain:


H(t)=-16t^2+64t+14

When the ball hit the ground, then the heigth becomes zero.

We equate the function to zero to obtain:


-16t^2+64t+14=0

We use the quadratic formula to obtain:


t=(-b\pm√(b^2-4ac) )/(2a)

where a=-16, b=64 and c=14.

We substitute to obtain:


t=(-64\pm√((-64)^2-4*-16*14) )/(2*-16)

This simplifies to:


t=2\pm(78)/(4)


t=4.21 or
t=-0.21

We discard the negatively, value to get t=-4.21 seconds.

The ball will hit the ground after 4.21 seconds.

To find the time that the ball have a height of 62 feet during the descent, we set H(t)=62 and solve for t.


-16t^2+64t+14=62\\-16t^2+64t+14-62=0


-16t^2+64t-48=0

Divide through by 16 to get:


t^2-4t+3=0


\implies (t-1)(t-3)=0


\implies t=1\:or\:t=3

There the ball will first have a height of 62 at t=1 seconds and the second time is t=3 seconds

User Tashira
by
7.2k points