106k views
1 vote
What is an example of a unit rate? Plz help

User Veynom
by
4.7k points

2 Answers

7 votes
35 miles per hour, $2.50 each hour one works,
User Seiji Armstrong
by
4.7k points
4 votes

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit, such as $34 per pound, or 25 miles per hour.

Explanation:

User Rob Ellenbroek
by
5.3k points