Answer:
The probability that fewer than 3 of them use their smartphones in meetings or classes is 0.03634
Explanation:
Apply binomial probability formula which is written as;

where P=46% =0.46, n=12
For this case where you find the probability that fewer than 3 of them use their smartphones in meeting or classes, x=2,1,0
Evaluating binomial probability at x=2 will be;

P(X=2)=0.02944
Evaluate binomial probability at x=1

P(X=1)= 0.006284
Evaluate binomial probability at x=0

P(X=0)=0.0006148
Now for P(X<3)=P(X=2)+P(X=1)+P(X=10) =0.02944+0.006284+0.0006148
=0.0363388
=0.03634 (in 4 significant figures)