Emily should expect to reach St Mark's market within 13.5 min
Explanation:
3 mile = 5 km
1 mile = 5/3 km
Emily can cover 1 mile in 15 min
i.e, 5/3 km in 15 min
i.e, (5 X 1000)/3 meters in 15 min
i.e, 5000/3 m in 15 min
1 m she will cover in 15/(5000/3) min
=( 15 X 3 )/5000 min
so, 1500 m she will cover = (15 X 3 X 1500)/5000
= 27/2 min = 13.5 min