166k views
2 votes
A. Find the unit price

b. Which is a better option? And why?
Option I: 10 candy bars for $6.75
Option II: 12 candy bars for $7.25

1 Answer

3 votes
Option ll: as when you divide the amount of dollars by how many chocolate bars you buy 12 chocolate the amount of single chocolate bars is less than 10
User Igor Serebryany
by
4.5k points