105k views
1 vote
A medical lab is testing a new anticancer drug on cancer cells. The drug stock solution concentration is 1.5×10^−9M and 1.00 mL of this solution will be delivered to a dish containing 2.0×10^5 cancer cells in 5.00 mL of aqueous fluid. What is the ratio of drug molecules to the number of cancer cells in the dish?

2 Answers

2 votes

Answer:

The concentration of the drug stock solution is 1.5*10^-9 M i.e. 1.5 * 10^-9 moles of the drug per Liter of the solution

Therefore, the number of moles present in 1 ml i.e. 1*10^-3 L of the solution would be = 1 *10^-3 L * 1.5 * 10^-9 moles/1 L = 1.5 * 10^-12 moles

1 mole of the drug will contain 6.023*10^23 drug molecules

Therefore, 1.5*10^-12 moles of the drug will correspond to :

1.5 * 10^-12 moles * 6.023*10^23 molecules/1 mole = 9.035 * 10^11 molecules

The number of cancer cells = 2.0 * 10^5

Hence the ratio = drug molecules/cancer cells

= 9.035 *10^11/2.0 *10^5

= 4.5 * 10^6

Step-by-step explanation:

User Shenku
by
6.7k points
5 votes

Step-by-step explanation:

Below is an attachment containing the solution to the question.

A medical lab is testing a new anticancer drug on cancer cells. The drug stock solution-example-1
User Z S
by
6.7k points