95.3k views
1 vote
Wet sugar that contains one-fifth water by mass is conveyed through an evaporator in which 85% of the of the entering water is evaporated.

(a) Taking a basis of 100 kg feed, calculate (i) the mass fraction of water in the wet sugar leaving the evaporator, and (ii) the ratio (kg water vaporized/kg wet sugar) leaving the evaporator.

(b) If 1000 tons/day of wet sugar is fed to the evaporator, how much additional water must be removed from the outlet sugar to dry it completely.

1 Answer

4 votes

Answer:

a)

i)
v'=(17)/(20) ii)
(m_v)/(m_f-m_v) =(17)/(83)

b)
m_r=752963.55\ kg

Step-by-step explanation:

Given:

fraction of water in wet sugar of m kg by mass,
m'_w=(1)/(5) * m

% of water evapourated from the total water after passing through the evapourator,
m'_v=85\%

a)

amount of wet sugar fed to the evapourator,
m_f=100\ kg

Now the mass of water present in the fed amount of sugar:


m_w=(1)/(5) * m_f


m_w=(100)/(5)


m_w=20\ kg

Now the amount of water leaving from this total amount of water after passing through the evapourator:


m_v=m_v' * m_w


m_v=(85)/(100) * 20


m_v=17\ kg

i)

So, the fraction of of water leaving the evapourator:


v'=(m_v)/(m_w)


v'=(17)/(20)

ii)

Now the ratio of kg water vaporized/kg wet sugar leaving the evaporator.:


(m_v)/(m_f-m_v) =(17)/(100-17)


(m_v)/(m_f-m_v) =(17)/(83)

b)

amount of sugar fed per day,
m_f=907185\ kg

Now the mass of water in the given amount of sugar per day:


m_w=(m_f)/(5)


m_w=(907185)/(5)


m_w=181437\ kg

Mass of water vapourized after passing through the evaporator:


m_v=(85)/(100)* m_w


m_v=(85)/(100)* 181437


m_v=154221.45\ kg

Now the mass of water still remaining in the sugar:


m_r=m_w-m_v


m_r=907185-154221.45


m_r=752963.55\ kg

is the mass of extra water to be evapourated.

User Rex Hardin
by
6.3k points