93.1k views
0 votes
On a recent trip to the convenience​ store, you picked up 3 gallons of​ milk, 6 bottles of​ water, and 8 ​snack-size bags of chips. Your total bill​ (before tax) was ​$32.30. If a bottle of water costs twice as much as a bag of​ chips, and a gallon of milk costs ​$2.10 more than a bottle of​ water, how much does each item​ cost?

1 Answer

3 votes

Answer:

The answers to the question are as follows

A bottle of water costs $2.00

A gallon of mik cots $4.10 and

A bag of chips costs $1.00

Explanation:

To solve the question, it is important to note that it is a word problem hence we read the question carefully to clearly understnd and be able to interprete the message from any perspective

We list out the variables as follows

Number of gallons of milk = 3

Number of bottles of water = 6

Number of chips bags = 8

Bill before tax = $32.30

Price of a bottle of water = twice the price of a bag of chips

Price of a gallon of mlk = $ 2.10 + price of a bottle of water

Therefore in order to find out how much each item costs let us call the price of bottle of water $x say

This means that the price of a bag of chips = x/2 and

The price of a gallon of milk = x + $2.10

Therefore we have by multiplying the prices of the items to their respective quantities and summing up

$(6x + 3(x+2.1)+ 8 x/2) = $32.3

This gives by expanding the values 6x+3x+6.3+4x =32.3

13x+6.3 =32.3

13x = 32.3 - 6.3 = 26

Dividing both sides by 13 gives

x = $2.00

This means that a bottle of water costs $2.00

A gallon of mik cots $2.00+$2.10 = $4.10

A bag of chips costs x/2 which is equal to $2.00/2 = $1.00

User Elhef
by
6.0k points