10.5k views
2 votes
A politician who is running for the office of governor of a state with 3 million registered voters commissions a survey. In the survey, 53.6% of the 5,000 registered voters interviewed say they plan to vote for him. The sample of interest is the 3 million registered Voters in the state Yo 5,000 registered voters interviewed 53,6%, or 2,680 voters interviewed who plan to vote for him 46.4%, or 2,320 voters interviewed who plan not to vote for him e. none of these

User Rwilliams
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

Let the 53.6% registered voters = A

Let the 46,4% registered voters = B

1) The probability of at least one voter will vote, P(A) = 2680/5000 = 67/125

2) The probability of at least one voter will not vote P(B) = 2320/5000 = 58/125 (or 1 - 67/125 = 58/125)

3) The probability of least one will and will not vote = 67/100 X 58/100 = 1943/5000

User Mattew Eon
by
7.0k points